sobota, 10 listopada 2007

O historii

Osoby stosujące techniki pamięciowe już w Starożytności.


Podręczniki historii wiele mówią nam o wybitnych postaciach szczycących się nieprawdopodobna wręcz pamięcią (Pliniusz Starszy, historyk rzymski z I w. p.n.e., zapamiętywał 2 tys. słów po jednokrotnym usłyszeniu i był w stanie je powtórzyć we właściwej kolejności. Współczesny mu Cyceron, filozof i poeta, rozpoznawał wszystkich mieszkańców ówczesnego Rzymu). Wcale nie kryli, że tak fenomenalne możliwości zawdzięczają technikom pamięciowym.

Uczyć się technik pamięciowych może każdy, zarówno dorośli jak i dzieci. Metody te są przydatne w codziennym życiu i pracy a przede wszystkim w szkole. Dzięki temu zapamiętamy numery telefonów, nazwiska, imiona, twarze, komentarze, zalecenia.

Warto wyrobić w sobie poczucie pewności. Jeśli mam się czegoś nauczyć to na pewno mi się to uda. (język obcy itp.) Nastawienie uczniów do nauki jest bardzo istotne. Potwierdzają to badania naukowców

Człowiek zniechęcony reaguje agresją, zamyka się w sobie, załamuje się. Jeśli ma metodę która jest skuteczna, będzie odnosił sukcesy, uwierzy we własne możliwości. Dlatego warto opanować techniki pamięciowe skuteczne na różnych płaszczyznach.

Brak komentarzy: